Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Dlaczego unikać przetworzonych olejów z ryb oraz wątrób Rybich?
Dlaczego unikać przetworzonych olejów z ryb oraz wątrób Rybich?

Wiele ze standardowych olejów rybich pochodzi od różnorodnych ryb o różnym stopniu skażenia, czego konsekwencją jest konieczność zastosowania chemicznych metod przetwórstwa, w celu uzyskania produktu nadającego się do konsumpcji przez człowieka. Zazwyczaj ryby po złowieniu poddawane są procesowi oczyszczania, w wyniku którego uzyskiwany jest rafinowany olej o długim terminie przydatności do spożycia. Oczyszczony olej poddawany jest procesom przemysłowym takim jak: odśluzowanie, wybielanie, dezodoryzacja (pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów), destylacja w wysokiej temperaturze oraz oczyszczenie węglem aktywnym. Procesy te zmniejszają ilość zanieczyszczeń w tych olejach, mając przy tym szkodliwy wpływ na cenne, rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze, które są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Podczas tych procesów powstają również produkty rozkładu.

Wiele firm twierdzi, że ich oleje rybne są nierafinowane oraz "extra virgin", ale przy bliższym zbadaniu tematu dowiadujemy się, że podczas produkcji większości z nich zastosowano wysokie temperatury. Nawet niektóre tak zwane najlepsze oleje wytwarzane są przy użyciu destylacji parą o temperaturze 100°C. Produktem tego procesu jest olej, o którym nie można powiedzieć, że jest naturalny.

Olej dobrej jakości, produkowany we właściwy sposób, pozyskany z ryb żyjących w niezanieczyszczonych wodach nie wymaga tych wszystkich procesów, które obniżają jakość oleju oraz mogą uszkodzić delikatne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak również usuwają smak i inne cenne składniki odżywcze. Dlatego właśnie powinniśmy unikać spożywania rafinowanych olejów rybich, tak samo, jak unikamy w naszej codziennej diecie rafinowanego cukru czy rafinowanych olejów roślinnych.

Oleje z wątrób rybich firmy Rosita pozyskiwane są z wątrób dziko żyjących, świeżo złowionych ryb, występujących w czystych, nieskażonych i krystalicznie przejrzystych wodach norweskich fjordów Helgelandu, unikalnego terenu pod względem czystości i piękna. Woda jest tu niesamowitej jakości podobna do tej, w której żyły ryby tysiące lat temu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl